Grundskole

Ulydig - Kroppen i punk

Billede

Beskrivelse

Efter sommerferien står den på punk!
Bliv konfronteret med den excentriske og provokerende krop, når ARoS sætter punkens kreative revolution i fokus med åbningen af Ulydig.

Udstillingen samler ca. 130 værker, som tager os helt ind i punkens udspring i 1970´ernes London og viser, hvordan punkbevægelsen spredte sig og muterede undervejs – særligt i Berlins subkulturer.

Smerte, vildskab, fantasi. Energi, ubluhed, modvilje. Igennem kroppen modsatte punkere sig disciplin og regler fra en verden, der i deres øjne alligevel var i undergang. Kropsudtryk var politisk i punk.

Oplev værker af blandt andre Derek Jarman (1942–1994), Linder (f. 1954), Nina Sten-Knudsen (f. 1957), Cornelia Schleime (f. 1953), Die Tödliche Doris (aktiv 1980–1987) og Ajamu X (f. 1963) – de fleste aldrig vist før i Skandinavien.

Ulydig er resultatet af et post-doc forskningsprojekt i samarbejde mellem ARoS og Aarhus Universitet og kurateres af ekstern kurator og forsker Marie Arleth Skov. Det tre-årige forskningsprojekt er støttet af Ny Carlsbergfondet.

Forberedelse

Vi ser gerne, at I er orienteret i vores retningslinjer: Færdselsregler på ARoS - ARoS

Desuden kan filmen https://youtu.be/WSkRzfAi5iQ give jer mere indsigt i, hvad ARoS er for et museum.

Formål

Ulydig er for jer, der arbejder med udtryk. Hvad enten det er i håndværk og design, dansk eller billedkunst. Punken var en intens eksplosion af udtryk og mangler I inspiration til at tænke nyt, er Ulydig den helt rigtige mulighed!

Praktisk information

Udbyder
Sted
Aros Allé 2
8000 Aarhus C
Forløbstype
Forløb med formidler
Målgruppe
6. klasse
7. klasse
8. klasse
9. klasse
10. klasse
Fag
Billedkunst
Dansk
Pris
500 kr. pr. gruppe
Antal
28
Periode
27.07.2026 - 13.12.2026
Skjul detaljer

max. 28 elever pr. gruppe. 

Varighed
1 time
Emneområde
Demokrati og medborgerskab
Klædt på til voksenlivet
Kulturhistorie og tro
Kunst, arkitektur og design
Krop, sundhed og seksualundervisning

Tilmelding

500 kr. pr. gruppe