Grundskole

STOLTHED OG FORDOM

Stolthed og fordom på Aarhus Teater

Beskrivelse

Jane Austens elskede klassiker slipper med charme og bidende humor sin heltinde Elizabeth løs i en kompliceret kærlighedsdans med den stolte Mr. Darcy

”Alle ved jo, at en ugift mand med en god formue må have sig en kone.” Sådan begynder Jane Austens mere end 200 år gamle romcom-klassiker Stolthed og fordom – ikke uden syrlig snert. For så følger jo, at en ung pige uden penge pinedød må finde sig en ægtemand. Vi er i 1800-tallets England, hvor nødvendigheden ophæver kærlighedens love.

Midtpunktet er familien Bennet, Mr. og Mrs. og deres tre døtre, Jane, Elizabeth og Lydia. Moren, Mrs. Bennet, har ét mål: at finde egnede ægtemænd til sine piger. Deres lod er at blive valgt til, og lykkes det ikke at få dem afsat, risikerer de alle at havne i rendestenen, når faren dør. Helt så praktisk anlagt er Jane Austens heltinde dog ikke. For den kloge, humoristiske og rapkæftede Elizabeth vil ikke lade sig nøje.
Hun tror på den ægte kærlighed, så det er op ad bakke, da hun møder den tæskerige og arrogante Mr. Darcy. Begge er lige stolte og stædige, alligevel drages de uundgåeligt ind i et følelsernes spil, hvor paraderne langsomt falder.

Jane Austen er især berømt for sine to romantiske bøger Fornuft og følelse (1811) og Stolthed og fordom (1813), hvor sidstnævnte er hendes hovedværk. I mere end 200 år har den været en af de mest populære og læste romaner i engelsk litteratur, ligesom den både er blevet filmatiseret flere gange og lavet til tv-serier.

I rollen som Elizabeth får du Aarhus Teaters Laura Kjær Jensen, kendt fra bl.a. Kirstens hævn og sidste sæsons udsolgte Tristan & Isolde, og som Mr. Darcy Emil Busk Jensen, kendt fra bl.a. Tro, håb & kærlighed og Fædra på Aarhus Teater. Mesterlige Mette Døssing er Mrs. Bennet, og Henrik Birch gæstespiller i rollen som Mr. Bennet.

Aktiviteter

Udover at se forestillingen kan du bestille et teaterværksted og på den måde tænke det ind i din kommende årsplanlægning.
Et teaterværksted kan enten benyttes før eller efter I har været i teateret sammen. Vi tilbyder nemlig både vores værksteder som forberedelse til teateroplevelsen, eller som refleksion/efterbearbejdelse.
I begge tilfælde arbejdes der kropsligt med forestillingens temaer og æstetiske greb.

Forberedelse

I primo september 2026 vil der være et undervisningsmateriale at finde her

Undervisningsmaterialet er tænkt til at kunne bruges ind i undervisningen i forbindelse med at skulle opleve forestillingen med dine elever. 

Materialet kan både bruges som forberedelse, og efterbehandling. 

Formål

  • Eleverne får en scenekunstnerisk oplevelse og stifter bekendtskab med en remediering af et historiske værk af Jane Austin.
  • Eleverne kan diskutere og perspektivere til egen livsverden.

Praktisk information

Sted
Teatergaden 1
8000 Aarhus C
Skjul detaljer

Aarhus Teaters Scala scene

Forløbstype
Forestilling
Målgruppe
9. klasse
10. klasse
Fag
Dansk
Drama
Engelsk
Pris
100 kr. pr. elev/barn/person
Periode
03.09.2026 - 03.10.2026
Skjul detaljer

ULF puljen støtter ikke teater.
Men fang din teaterkontaktlærer og spørg ind til mulighederne på din skole
- se Teaterordningen

Varighed
2 timer
Skjul detaljer

tiden er vejledende

Emneområde
Film, musik, teater og dans
Kulturhistorie og tro
Litteratur, medier og sprog
Faciliteter
Mulighed for toiletbesøg

Undervisningsmateriale

I primo september 2026 vil der være et undervisningsmateriale at finde her

Undervisningsmaterialet er tænkt til at kunne bruges ind i undervisningen i forbindelse med at skulle opleve forestillingen med dine elever. 

Materialet kan både bruges som forberedelse, og efterbehandling. 

Tilmelding

100 kr. pr. elev/barn/person

ULF puljen støtter ikke teater.
Men fang din teaterkontaktlærer og spørg ind til mulighederne på din skole
- se Teaterordningen

OBS! Billetter til denne meget nedsatte pris udbydes kun i begrænset omfang. Melder teatret 'udsolgt' betyder det, at vi ikke længere finder det muligt at placere en større gruppe fra uddannelser i salen. 

Tilmelding sker via mail.