Idrætsdag i Aarhus Roklub for 6. og 7. årgang
Beskrivelse
Har du en 6. eller 7. klasse, der kunne have lyst til en aktiv dag med roning på vand? Så inviteres I hermed til Idrætsdag i Aarhus Roklub.
Hvad kan I forvente?
Kom til idrætsdag i Aarhus Roklub! Vi har fyldt dagen med aktiviteter på både land og vand, hvor alle kan være med. Vi har fokus på bevægelsesglæde og stærkt fællesskab, så hele klassen får en fed oplevelse – uanset om man er født med en åre i hånden eller aldrig har prøvet det før.
For at alle kan prøve at komme på vandet skal I komme to dage.
Undervisningsmateriale inden idrætsdagen:Inden idrætsdagen vil kontaktpersonen fra den tilmeldte klasse få tilsendt noget materiale omkring "det korrekte rotag", som klassen skal forberede i forbindelse med undervisningen.
Formål
Vi ønsker at give eleverne en dag i Aarhus Roklub, hvor bevægelse og fællesskab går hånd i hånd. Roningens mange facetter giver klassen en unik chance for at udfordre sig selv og styrke sammenholdet. Det handler ikke bare om sport, men om at mærke glæden ved at være aktive og lykkes sammen.
Praktisk information
Se flere detaljer
Vi kan tilbyde en halv skoleklasse at komme den 9. Juni og en halv skoleklasse den 11. Juni. Begge dage fra kl. 9:30-14.
Tilmelding
Tilmelding til Monica Tøsti Christensen på mchr@fibu.dif.dk eller på tlf.: 44184052





