Grundskole
Gratis
Billede af religiøse genstande

Beskrivelse

Ghanta, rehal, krucifiks, Siddur, rosenkrans er nogle af de reliigiøse genstande, som eleverne får mellem hænderne i dette projekt.

Eleverne skal arbejde undersøgende med religiøse genstande fra fem forskellige religioner: jødedom, kristendom, islam, hinduisme og buddhisme. Gennem stationsarbejde og religionssafari får eleverne viden om de forskellige genstandes betydning og funktion, samt et lille indblik i hvad genstandene kan fortælle om de enkelte religioner.

I projektet arbejdes også med et komparativt aspekt. Der anvendes en forenklet religionsmodel til et sammenlignende arbejde, som kategoriserer genstandene og giver eleverne mulighed for at finde mønstre, ligheder og forskelle på tværs af religionerne. Denne sammenligning skal være med til at udvide elevernes forståelse af, hvilke elementer der er med til, at man kan betragte noget som en religion.

Forberedelse

Der udbydes lærerkursus til projektet den 8. oktober 2027 kl 14.30- 16.00. Kurset foregår i Vejlby Sognegård, Vejlby Centervej 25, 8240 Risskov.

Her gennemgåes forløbet og materialekassen, så det er let at gå til, når klassen skal i gang med at arbejde med projektet.

Formål

  • Eleverne får kendskab til og indsigt i fem forskellige verdensreligion gennem varierede læringsaktiviteter, hvormed de får en forståelse af, hvad der er med til at gøre noget til en religion.
  • Gennem komparativt arbejde med forskellige religioner får eleverne en erfaring med, hvilke ligheder og forskelle, der er i religionerne.
  • En materialekasse med religiøse genstande bidrager til elevernes forståelse og indsigt i de forskellige religioner.

Praktisk information

Forløbstype
Forløb på skolen
Målgruppe
4. klasse
5. klasse
6. klasse
Fag
Kristendomskundskab
Pris
Gratis
Periode
02.11.2026 - 25.06.2027
Varighed
8 lektioner
Emneområde
Kulturhistorie og tro
Litteratur, medier og sprog

Tilmelding

Gratis
Tilmeldingsfrist: 17.08.2026