Nyhed

Børnekulturhusets faciliteter midlertidigt lukket

Billede

Børnekulturhuset er desværre nødt til at aflyse workshops og kurser i lokalerne på Brobjergskolen. Vi arbejder på at flytte aktiviteterne til andre lokationer og giver besked direkte til jer, der allerede har booket, så snart vi ved mere. 

Årsagen er, at der er fundet asbest i bygningens kælder. Af hensyn til sikkerheden er det nødvendigt at lukke skolen ned, så materialer og lokaler kan renses. 

Alle aktiviteter ude på skoler og i dagtilbud fortsætter som planlagt. Børneteaterfestivalen gennemføres ligeledes med de samme forestillinger, men uden café og værksted som tidligere år. 

Da vi ikke kan bruge vores lokaler, må vi desværre også udskyde den planlagte vinteroplevelse 24 hemmeligheder. Vi håber at kunne præsentere jer for den næste efterår i stedet. 

Børnekulturhuset og ULFs kontor er midlertidigt flyttet ind i Shippinghuset på Hveensgade og vi kan fortsat kontaktes på mail og telefon.

Praktisk information